Skocz do zawartości
  • Dodaj nową pozycję...

Czy warto #2

Bajercia

Rekomendowane odpowiedzi

• Zasłużony

Czy warto dodawać dużo soli do potraw?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), bezpieczny poziom spożycia soli wynosi maksymalnie 5 gramów dziennie. To tyle co jedna płaska łyżeczka od herbaty. 5 gramów soli kuchennej zawiera w przybliżeniu około 2000 mg sodu. To dzienna zalecana dawka tego pierwiastka dla dorosłego zdrowego człowieka.

Tymczasem współczesna dieta dostarcza jej prawie pięciokrotnie więcej!

źródło - https://apteline.pl/artykuly/sol-w-diecie-ile-soli-nalezy-spozywac-czym-grozi-nadmiar-soli-czym-zastepowac-sol

Nadmiar sodu - główny składnik soli w diecie wiąże się m.in. ze zwiększonym wydalaniem wapnia w moczu, a więc prowadzi do powstawania kamieni nerkowych, jak i ryzykiem powstawania osteoporozy. 

Jak wykazały badania http://stylzdrowia.pl/jaka-dieta-przeciwko-osteoporozie/

Zwiększenie spożycia sodu tylko o 1g. na dobę nasila wzrost wydalania wapnia średnio od 20 - 40mg/24h., co może powodować utratę 1% masy kostnej na rok. 

Aby chronić nasze kości warto ograniczać  nie tylko spożycie soli, ale także potraw wysokoprzetworzonych (zupy w proszku, dania typu fast-food), będących obfitym źródłem sodu. 

Sprawdźmy zatem jak forumowicze radzą sobie z solą 😎

1. Dużo solisz?

2. Czy warto ograniczyć sól w swojej diecie?

@ Laraz_1

1. Nie solę dużo, ale maga się chyba wlicza w sól, więcej pieprzę. 

2. Myślę, że w mojej diecie tak 😄

@ neya`AWP #2

1. Jeśli w ogóle muszę, to solę mało. Większe ilości są już dla mnie nie do zniesienia.

2. Oczywiście, że warto. Sól jest bardzo ważna dla organizmu (jest źródłem sodu niezbędnego do przeprowadzania niektórych procesów w organizmie na poziomie komórkowym), lecz jej nadmiar może sprzyjać rozwojowi wielu chorób układu krwionośnego czy wydalniczego.

@ Krzyżyk

Nie używam soli jedynie mama coś tam posoli nie lubię zbytnio tej przyprawy.

@ Lim3k

1.Nie solę jakoś dużo, są to przeważnie małe ilości, żeby dodać troszkę smaku np. do kanapek z pomidorem i ogórkiem.

2. Zależy jak na to spojrzeć, jeżeli ktoś używa w znacznych ilościach tej soli to zdecydowanie, bo na dłuższą metę może być to szkodliwe dla zdrowia, ale tak to wydaje mi się, że nie 😅

@ WieTnaM [UNSKILLED]AWP #2

1. Zależy co w sumie, ale wole baaardziej przyprawione rzeczy, więc powiem, że solę nawet tak średnio.
2. No są negatywne skutki jak się dużo soli, ale nooo ja to aż tak teraz diety nie mam, więc hah nie wiem co mam na ten temat więcej powiedzieć.

@ Dejf5MAPS

1. Zależy co, generalnie lubię słone jedzonko, więc myślę w sumie że dużo solę.

2.Szczere nie mam pojęcia, niby mówią że jak za dużo to nie zdrowo, ale to jak z wszystkim 😄 Ja się nie ograniczam w tej kwestii hah.

@ EroZ

1. No tak w miarę miarę dużo xD

2. Jakiej diecie? Co to takiego?

@ Burrows

1. W uj 😂

2. sól jest nie odłącznym elementem w mojej diecie i nie widzę jedzenia bez soli.

@ ragnarAWP

1. Sól to ja uwielbiam szczerze mówiąc 😀

2. No na ogół sól jest bardzo szkodliwa spożywana w dużych ilościach, także powinno się ją ograniczyć według WHO do 5g na dobę nie więcej. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, przez to tętnice stają się zbyt "pełne" I zaczyna rosnąć ciśnienie. 😛

Odnośnik do odpowiedzi

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.